Dom Pomocy Społecznej w Ludzisku przeznaczony jest dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Dom usytuowany jest w XIX wiecznym pałacu, który w 1987 roku został zaadaptowany na Dom Pomocy Społecznej. Położony jest nad jeziorem, które poprzez kanał Starej Noteci łączy się z Jeziorem Pakoskim, a wraz z otaczającym go parkiem stanowi zespół pałacowo–parkowy. W Domu zamieszkuje 100 mieszkańców z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Obiekt przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych i nie posiada żadnych barier architektonicznych. Dom jest jednostką stacjonarną pobytu stałego, zapewniającą mieszkańcom całodobową opiekę i pielęgnację. Zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, społeczne, edukacyjno-oświatowe i kulturalne
Placówka zabezpiecza opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Dzięki temu iż gabinet rehabilitacji wyposażony jest w sprzęt wysokiej klasy, mamy możliwość wykonywania zabiegów fizykalnych z zakresu elektroterapii, sonoterapii, laseroterapii i magnetoterapii. Posiadamy również sprzęt do światłolecznictwa typu Sollux i Bioptron. Zabiegi z zakresu Kinezyterapii prowadzone są w pełni wyposażonym UGUL-u oraz w formie ćwiczeń biernych i wspomaganych. Dysponujemy małą siłownią wyposażoną w ATLAS, rowery stacjonarne, bieżnię, orbitrek, hantle i inne przyrządy do ćwiczeń. W zakres zabiegów wchodzą również masaże i terapia manualna.
Proponujemy różnorodną działalność kulturalno– oświatową i terapię zajęciową w szerokim zakresie form i technik. W ramach arteterapii oferujemy naszym podopiecznym zajęcia wykorzystujące takie techniki jak rękodzieło artystyczne, papieroplastyka, malarstwo i rysunek, rzeźba, muzykoterapia, teatroterapia czy choreoterapia.
Prowadzimy również zajęcia ergoterapeutyczne, w tym stolarstwo lekkie i ogrodnictwo. Umiejscowienie DPS w Ludzisku w kompleksie pałacowo-parkowym z otaczającym go drzewostanem i mikroklimatem przepływającej niedaleko rzeki Stara Noteć tworzą doskonałe warunki dla rozwoju hortikuloterapii. Potencjał tej techniki terapeutycznej daje możliwość angażowania podopiecznych o zróżnicowanej charakterystyce. W sezonie wiosenno-letnim nasi Mieszkańcy sadzą rośliny, pielęgnują rabaty kwiatowe i sieją warzywa w ogródku terapeutycznym.
Zajecia socjoterapeutyczne obejmują treningi funkcjonowania w życiu codziennym oraz umiejętności interpersonalnych takie jak: treningi umiejętności porządkowych, treningi dbania o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny, umiejętności kulinarnych czy treningi komunikacyjne. Organizujemy ponadto różnego rodzaju zajęcia rekreacyjno-turystyczne, w tym turnusy rehabilitacyjne, uroczystości okazjonalne, integracyjne spotkania rodzin i opiekunów prawnych oraz wspólne grillowanie.
Nasi Mieszkańcy uczestniczą też w różnych zajęciach sportowych takich jak turnieje gry w piłkę nożną, tenisa stołowego, zawodach wędkarskich oraz w mitingach lekkoatletycznych.
Mieszkańcy zamieszkują pokoje jedno, dwu, trzy i cztero osobowe. Kadra Domu to profesjonalnie przygotowani pracownicy, budujący atmosferę zrozumienia, empatii i spokoju w poszanowaniu godności naszych podopiecznych.
Posiadamy własny transport przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.
Misja naszej pracy kładzie nacisk na wzajemne porozumiewanie się przy wykorzystywaniu wszelkich sposobów komunikacji oraz takie organizowanie przestrzeni życiowej, aby pozytywnie wpływała na psychomotorykę osób tu przebywających. Tworzymy prawdziwie rodzinną, ciepłą atmosferę, tak, aby mieszkańcy czuli się tu jak we własnym domu.