Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Ludzisku

O instytucji

   Dom Pomocy Społecznej w Ludzisku przeznaczony jest dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelek­tualnie. Dom usytuowany jest w XIX wiecznym pała­cu, który w 1987 roku został zaadaptowany na Dom Pomocy Społecznej. Położony jest nad jeziorem, które poprzez kanał Starej Noteci łączy się z Jeziorem Pako­skim, a wraz z otaczającym go parkiem stanowi zespół pałacowo–parkowy. W Domu zamieszkuje 100 miesz­kańców z różnym stopniem niepełnosprawności in­telektualnej. Obiekt przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych i nie posiada żadnych barier architektonicznych. Dom jest jednostką stacjonarną pobytu stałego, zapewniającą mieszkańcom całodobo­wą opiekę i pielęgnację. Zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, społeczne, edukacyjno-oświatowe i kultural­ne

   Placówka zabezpiecza opiekę medyczną i rehabili­tacyjną. Dzięki temu iż gabinet rehabilitacji wyposażony jest w sprzęt wysokiej klasy, mamy moż­liwość wykonywania zabiegów fizykalnych z zakresu elektroterapii, sonoterapii, laseroterapii i magnetoterapii. Posiadamy również sprzęt do światłolecznictwa typu Sollux i Bioptron. Zabiegi z zakresu Kinezytera­pii prowadzone są w pełni wyposażonym UGUL-u oraz w formie ćwiczeń biernych i wspomaganych.  Dysponujemy małą siłownią wyposażoną w ATLAS, rowery stac­jonarne, bieżnię, orbitrek, hantle i inne przyrządy do ćwiczeń. W zakres zabiegów wchodzą również masaże i terapia manualna.

  Proponujemy różnorodną działalność kulturalno– oświatową i terapię zajęciową w szerokim zakresie form i technik. W ramach arteterapii oferujemy na­szym podopiecznym zajęcia wykorzystujące takie techniki jak rękodzieło artystyczne, papieroplastyka, malarstwo i rysunek, rzeźba, muzykoterapia, teatrote­rapia czy choreoterapia.


   Prowadzimy również zajęcia ergoterapeutyczne, w tym stolarstwo lekkie i ogrodnictwo. Umiejscowienie DPS w Ludzisku w kompleksie pałacowo-parkowym z ota­czającym go drzewostanem i mikroklimatem przepły­wającej niedaleko rzeki Stara Noteć tworzą doskonałe warunki dla rozwoju hortikuloterapii. Potencjał tej techniki terapeutycznej daje możliwość angażowania podopiecznych o zróżnicowanej charakterystyce. W sezonie wiosenno-letnim nasi Mieszkańcy sadzą ro­śliny, pielęgnują rabaty kwiatowe i sieją warzywa w ogródku terapeutycznym.


   Zajecia socjoterapeutyczne obejmują treningi funk­cjonowania w życiu codziennym oraz umiejętności interpersonalnych takie jak: treningi umiejętności porządkowych, treningi dbania o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny, umiejętności kulinarnych czy treningi komunikacyjne. Organizujemy ponadto róż­nego rodzaju zajęcia rekreacyjno-turystyczne, w tym turnusy rehabilitacyjne, uroczystości okazjonalne, integracyjne spotkania rodzin i opiekunów prawnych oraz wspólne grillowanie.


   Nasi Mieszkańcy uczestniczą też w różnych zajęciach sportowych takich jak turnieje gry w piłkę nożną, teni­sa stołowego, zawodach wędkarskich oraz w mitin­gach lekkoatletycznych.

   Mieszkańcy zamieszkują pokoje jedno, dwu, trzy i cztero osobowe. Kadra Domu to profesjonalnie przygotowani pracownicy, budujący atmosferę zrozumienia, empatii i spokoju w poszanowaniu godności naszych podopiecznych.

   Posiadamy własny transport przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

   Misja naszej pracy kładzie nacisk na wzajem­ne porozumiewanie się przy wykorzystywaniu wszelkich sposobów komunikacji oraz takie or­ganizowanie przestrzeni życiowej, aby pozytyw­nie wpływała na psychomotorykę osób tu prze­bywających. Tworzymy prawdziwie rodzinną, ciepłą atmosferę, tak, aby mieszkańcy czuli się tu jak we własnym domu.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny